Historie počítačů

 

ABAKUS
 
Abakus vznikl přibližně před 5000 lety. Je prvním známým nástrojem, který usnadňoval počítání s čísly. Původně šlo jen o zaprášený kámen (starohebrejské slovo abaq znamená „prach“), který se používal v Babylonii již od poloviny třetího tisíciletí př. n. l.[zdroj?] Nejstarším dochovaným exemplářem je salamiská tabulka, která pochází zhruba z roku 300 př. n. l., avšak historik Hérodotos popsal příklady pro tabulku tohoto typu již o více než století dříve. Ve starověkém Řecku a Římě se používala dřevěná nebo hliněná destička, do které se vkládaly kamínky („calculli“) – odtud název kalkulačka.
Zdroj: www.wikipedia.org
Abakus
 
Z1
 
První, komu se podařilo sestrojit fungující počítací stroj, byl německý inženýr Konrad Zuse. V roce 1934 začal pracovat na konstrukci mechanické výpočetní pomůcky a po řadě různých zdokonalení dokončil v roce 1936 základní návrh stroje pracujícího v dvojkové soustavě s aritmetikou v plovoucí čárce a programem na děrné pásce (jako nosič byl použit kinofilm). Neznalost prací Babbageho a jeho následovníků však měla za následek, že Zuse do svého projektu nezahrnul podmíněné skoky. Přes tento nedostatek však můžeme tvrdit, že roku 1938 spatřil světlo světa první počítač nazvaný Z1. 
Zdroj: www.wikipedia.org
 
Počítač Z1
 

 

Collossus
 
Roku 1943 zkonstruoval v Bletchley Park anglický inženýr Tomáš H. Flowers (1905–1998) prototyp počítače určeného k lámání německých šifer, vytvářených šifrovacími stroji Enigma a armádními dálnopisy (Schlüsselzusatz 40; SZ 40, pak T52; ve spojeneckém kódu FISH Sturgeon a Tunny), který se nazýval Colossus Mark I. Používal vakuové elektronky a v následujícím roce byl zprovozněn vylepšený Colossus Mark 2.
Zdroj: www.wikipedia.org
 
Colossus
 
SAPO
 
Prvním počítačem vyrobeným v Československu byl SAPO (SAmočinný POčítač), který byl uveden do provozu v roce 1957. Obsahoval 7000 relé a 400 elektronek. Měl magnetickou bubnovou paměť o kapacitě 1024 dvaatřicetibitových slov. Pracoval ve dvojkové soustavě s pohyblivou řádovou čárkou. 
Zdroj: www.wikipedia.org
 
 
UNIVAC
 
UNIVAC(elektronkový) byl v roce 1951 prvním sériově vyráběným komerčním počítačem a byl zkonstruován tvůrci počítače ENIAC. Pátý vyrobený kus v roce 1952 úspěšně předpověděl volební vítězství prezidenta Dwight D. Eisenhowera.
Zdroj: www.wikipedia.org
UNIVAC
 
IBM System 360
 
Nejznámějšími počítači třetí generace byla řada počítačů IBM 360 (1965) s různým výkonem, od modelu 360/20 až po největší model 360/90, které měly téměř shodný soubor instrukcí, takže mohly používat shodný software. Počítače mohly pracovat jak s pevnou, tak také proměnnou délkou operandů (dat). Znamenaly skutečný průlom počítačů do praktického a komerčního využití a vyráběly se v tisícových sériích. Řadu 360 napodobila i řada jiných výrobců, v komunistických zemích se od roku 1969 vyráběly pod označením EC resp. JSEP, československého počítače EC 1021, vyvinutého ve VÚMS, se vyrobilo téměř 400 kusů.
Zdroj: www.wikipedia.org
IBM System 360
 
Altair
 
Za první osobní počítač bývá označován Altair od MITS z roku 1975. To byla stavebnice počítače který pro optický výstup používal kontrolky. Dalšími znaky tohoto stroje byly: 256 bajtů paměti, sloty pro rozšiřování, cenová dostupnost (395$), operační systém CP/M a programovací jazyk Microsoft BASIC.
Zdroj: www.historie_pocitacu.sweb.cz
 
 
TNS
 
Počítače řady TNS vyrábělo zemědělské družstvo Agrokombinát Slušovice. Zkratka TNS znamenala Ten Náš Systém. Počítač byl původně navržen pro zemědělské podniky, později však pronikl i do škol. První verze TNS HC byla osazena procesorem Z80 a pamětí RAM 128 kB. Pořizovací cena byla 25 000 Kč.
 
TNS HC-8 byl druhý počítač v řadě. Narozdíl od svého předchůdce měl RAM 256 kB. Klávesnice měla už národní abecedu a tlačítka pro ovládání kurzoru. Výstup na obrazovku byl možný až v 16 barvách. Počítače bylo možné jako terminál připojit k počítačum SMEP nebo JSEP. Přítomný byl akustický modem (ne u všech kusů) pro přenos po telefonních linkách. Na obalu byl prolis pro telefonní sluchátko. Bylo možné připojit myš, joystick a další měřící zařízení. Operační systém TNS-DOS dovoloval použít programy Wordstar a Supercalc a programovat ve vyšších programovacích jazycích jako Fortran, Cobol, C, Prolog, Fort nebo Turbo-Pascal.
 
TNS SL64 tvořil jediný celek, který obsahoval zdroj a rošť, do kterého se připojovaly jednotlivé desky s elektronkou. Externí klávesnice se připojovala konektorem FRB do karty INT D*B. Monitor odvozený od televizoru Merkur se napájel přímo z počítače a měl zabudované audio a video vstupy. Dvě 5,25 palcové disketové mechaniky se připojovaly k řadiči SAB 2797-B firmy Siemens. Skříň disketových mechanik byla stejně velká jako počítač. Těchto počítačů bylo vyrobeno jen několik stovek kusů.
Zdroj: www.osmi.tarbik.com
 
TNS - reklamní plakát
 
 
Tesla PMD 85
 
Společnost Tesla se jmenuje podle slavného fyzika Nikoly Tesly. Někteří lidé tvrdí, že Tesla je zkratka od TEchnika SLAboproudá. Někdy se Tesle také říkalo TEchnicky SLAbá :-) Tesla byla v Československu poměrně populární společnost, protože vyráběla technická zařízení denní potřeby jako například televize (Tesla Orava), gramofony (Tesla Litovel), rádia (Tesla Bratislava). Někdo porovnává tehdejší Teslu s německým Siemens AG.
PMD 85 (první verze) - autorem tohoto počítače byl Ing. Roman Kišš z Tesly Piešťany. Byla to spíše prototypová verze. Vyráběla se v několika barvených variantách - bílá (úplně první model), oranžová, šedá, zelená atd. Základem byl procesor 8080 včetně podpůrných obvodů a doplňkem zobrazovací logika a vstupní a výstupní obvody (8255, časovač 8253 a sériový obvod 8251). Počítač měl BASIC, Assambler a editor 8080.
Zdroj: www.osmi.tarbik.com
PMD 85 s monitorem (černobílou televizí)
 
IBM 286
 
IBM Personal Computer XT (též IBM PC/XT, zkratka z X-tended Technology nebo IBM 5160) je v informatice označení osobního počítače uvedeného firmou IBM na trh v USA dne 8. března 1983. Počítač byl nástupcem IBM PC, jeho architektura byla v podstatě stejná jako u předešlého typu (tj. 16bitový procesor Intel 8088), avšak postupem času byla vylepšována, například o 16bitovou sběrnici ISA. Byl jedním z prvních počítačů, který měl ve standardní výbavě pevný disk. Byl určen zejména pro obchodní použití. Nástupcem byl model IBM 3270 PC představený v říjnu 1983, který byl rozšířen o emulaci terminálu IBM 3270.
Standardní výbavou PC XT bylo 128 KiB RAM, 5,25″ disketová mechanika o kapacitě 360 KiB, 10 MB pevný disk Seagate ST–412 a 130 W zdroj. Základní deska pro počítač XT měla osm 8bitových rozšiřujících slotů a procesor Intel 8088 taktovaný na 4,77 MHz. Jako operační systém byl použit PC-DOS 2.0 a jeho vyšší verze. 
Zdroj: www.wikipedia.org
286
 
Atari ABC 386DXII
 
V roce 1990 začala Atari svoji novou řadu PC IBM AT kompatibilních počítačů vyrábět pod značkou ABC (Atari Business Computer). Toto byl třetí model řady. Na rozdíl od použitého označení byl však místo předpokládaného procesoru Intel 80386DX osazen levnějším 32bitovým mikroprocesorem typu Am386-40 firmy AMD. Počítač Atari ABC 386DXII měl uctihodných deset ISA slotů pro přídavné karty (8 a 16bitové). Grafika byla typu SVGA (SuperVGA). Operačním systémem byl MS-DOS 5.0 a Windows 3.0.
Model: Atari ABC 386DXII (Atari Business Computer)
Výrobce: Atari Corp. USA
Typ: osobní počítač (provedení desktop)
Rok výroby: 1991
Mikroprocessor: AMD Am386-40 32-bit, 40 MHz
Podpůrné čipy: Intel 80387 (Math coprocessor)
RAM: 2 MB (rozšiřitelná na 64 MB)
ROM: 128 KB
Operační systém: MS-DOS 5.0 + Windows 3.0 (AMI BIOS)
 
Zdroj: www.atarista.com
 
Atari ABC 386DXII